• 0850 885 23 35

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar

Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar
  • 11-08-2020
  • 1017

Arabalar, çağımızın olmazsa olmazları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Öyle ki otomobilin icadından bu yana geçen çok da uzun olmayan sürede, trafikte milyonlarca araç gezmeye başladı. Önceleri lüks eşya kategorisinde kabul edilen otomobiller, günümüzde temel ihtiyaçlar arasına girmiş durumda. Otomobili olmayan kişiler içinse toplu taşıma araçları trafikte hizmet veriyor. Trafikteki araçların bu denli artması ise trafik kazalarını da beraberinde getirdi. Trafik kazalarını önlemek adına pek çok tedbir alınmış durumda. Fakat buna rağmen trafik kazaları meydana gelebiliyor. Trafik kazası sonucunda ortaya çıkacak maddi ve manevi kayıpların yerine konması için alınan tedbir ise sigortadır. Özellikle Türkiye gibi trafik kazalarının yüksek oranda olduğu ülkelerde, trafik ile ilgili sigortalar son derece faydalıdır. Peki, trafik sigortası nedir?

Trafik Sigortası Nedir?

Kısaca trafik sigortası adı ile anılan sigorta ürünün tam adı Zorunlu Karayolu Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası şeklindedir. Adından da anlaşılacağı üzere bu bir sorumluluk sigortasıdır ve kişinin sorumluluğunu yerine getirmemesi sonucunda doğacak zararları teminat altına alır. Bir kişinin yaptırdığı zorunlu trafik sigortası, olası bir kaza anında, karşı tarafı korumaktadır. Bir trafik kazasında suçlu olan tarafın trafik sigortası, mağdur olan tarafın zararını karşılamakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğe aracın onarım masrafları ile sürücü ve yolcuların sağlık giderleri de dahildir. Her şirketin kendi kriterlerine göre bir trafik sigortası hesaplama yöntemi vardır. Trafik sigortası teklifi almak için sigorta acentelerine başvurabilirsiniz.

Kasko Nedir?

Sık sık trafik sigortası ile karıştırılan kasko nedir? Kasko; trafik sigortasının aksine zorunlu olmayan, özel bir talep doğrultusunda yapılan bir sigorta ürünüdür. Kasko bir sorumluluk sigortası değil, mal sigortasıdır. Yani sigorta poliçesine konu olan eşyayı korur. Dolayısıyla kaskonun kapsamında karşı taraf değil, sigortayı yaptıran kişi vardır. Bir diğer fark da trafik kazası yapmanın gerekmemesidir. Trafik sigortası sadece trafik kazası durumlarında işleme alınırken kasko; hırsızlık, doğal afet, terör olayları gibi durumlarda da aracın uğradığı zararı karşılar. Kasko hesaplama sırasında, aracın yaşı da dikkate alınır ve çok eski araçlara kasko yapılmaz. Kasko teklifi alındığında çıkan kasko fiyatı, aracın kasko değeri ile doğru orantılıdır.